Velojoslas vieno, nevis šķeļ

Pavasaris ir klāt, un līdz ar plānākiem trikotāžas izstrādājumiem ielās atgriežas 15447484712_83eb2dd91a_karī riteņbraucēju masas. Patiesībā velobraucēji ielās bija arī ziemā. Vairums deva priekšroku kājām, automašīnām vai autobusiem. Mazākums turpināja mīt pedāļus, arī pa velojoslām.

Kas notiek ziemā?

16068047009_40e92caa18_kPārāk grūti ir lauzt mītus, ka ziema automātiski nozīmē kritušu un nosalušu velosipēdistu. Konspiratori uzskata, ka terminu “velosezona” izgudroja ne jau benzīntanki, bet gan veloservisi, lai varētu “ieziemot” visus riteņus un, protams, lai labi nopelnītu. Īstenībā jebkurš normāls ziemas mīlētājs zina, ka nav tādas velosezonas. Tāpat kā nav auto sezonas vai kājāmiešanas sezonas. Ziemā velobraucējam tikai rūpīgāk jādomā par apģērbu, jāsamazina ātrums un jānopērk kvalitatīvas riepas (70 EUR ar radzēm ir tā vērts). Jātur acis un ausis vaļā, bet mute ciet, ja vien pa ceļam negadās kāds gudrs sētnieks, kurš izdomājis uz velojoslām taisīt sniegavīrus.

16252515991_efc97ff45f_kŠoziem sniegavīru ķermeņa daļas ar neregulāru intervālu bija izsvaidītas arī uz jaunajām Lāčplēša, Dzirnavu un Elizabetes ielas velojoslām. Daždien, uzsniegot sniegam, ikviens varēja arī pārliecināties, ka sniega fizikālās īpašības spēj noslēpt pat vistreknākos ceļa apzīmējumus. Komplektā ar neesošām rīkojuma zīmēm “veloceļš” velobraucēji un autovadītāji varēja piedalīties realitātes šovā “Kurš lielāks idiots?”.

Trūkumi

Neapšaubā15188988531_7971297dcb_kmi velojoslu ieviešanas projektam ir trūkumi. Kam gan nav? Tomēr galvenais trūkums ir, ka pilsēta ir trūcīga. Ja tā nebūtu, ielas pieredzētu kapitālu pārbūvi, kur veloceļi ir fiziski nodalīti no ietvēm un autotransporta plūsmas. Ja trūkuma nebūtu, pilsēta jau sen būtu uzbūvējusi Ziemeļu koridoru un stāvparkus ārpus pilsētas centra. Ja trūkuma nebūtu, lēmumu pieņēmēji atļautos nopirkt sev divriteņus un secinātu, ka velojoslas pa īstam darbosies tikai tad, kad tiks saslēgtas vienotā tīklā, lai arī paši to reiz ierakstījuši pilsētas attīstības plānā. Tie secinātu, ka Elizabetes ielas velojosla nedod gaidīto efektu, jo ved tikai vienā virzienā. Secinātu, ka cilvēki nav zivis, kas barā metas vienā virzienā, bet ir gatavi pārsēsties no auto uz velo, ja ar velo var nokļūt galapunktā pa visīsāko ceļu visīsakajā laikā. Jo šodien ir jābūt kaskadierim, lai ar riteni šķērsotu, piemēram, Zemitāna tiltu vai, lai no Šampētera nokļūtu līdz Vanšu tiltam.

Valstiski nozīmīgs projekts

Tomēr, par spīti daudziem trūkumiem, velojoslu ieviešana ir viena no pēdējo gadu jaukākajām pārmaiņām Rīgas tēlā. Šis projekts ir ierindojams blakus tādiem sociāli svarīgiem un valstiski nozīmīgiem projektiem kā Nacionālā bibliotēka, Lucavsalas parks, kā arī vēl nerealizētais Jaunā Rīgas teātra atjaunošanas projekts.

Saprotams, ka daļa autovadītāju tam nepiekrīt. Tie vēl ilgi nevarēs15405576522_51e6b49edc_k samierināties ar jaunajiem ierobežojumiem. Kuram gan patīk atdot uz mūžīgiem laikiem garantētās tiesības ar savu astoņus kvadrātmetrus plašo ripojošo dzīvoklīti nokļūt jebkurā vietā jebkurā laikā? No autobraucēju skatupunkta velojoslas noteikti ir kā kaitinošas pumpas pilsētas pierē.

Attieksmes maiņa

15396122685_acdd963faa_k Tomēr tie, kas reizēm izkāpj no auto, stumj bērnu ratus vai omi ratiņkrēslā, brauc ar velo, dodas ar kājām uz veikalu, vai vienkārši dodas romantiskās pastaigās pa senajām Rīgas ielām, būs pamanījuši, ka velojoslas ir izmainījušas pilsētas vaibstus. Tas ir smaids pilsētas sejā. Tās iezīmē pagriezienu cilvēku attieksmē pret pilsētu, kuras plānošanas dokumentos jau sen ir deklarēts, ka infrastruktūrā prioritāte ir gājējiem un velobraucējiem. Tam seko sabiedriskais transports, pēc tam privātais transports un tranzīts. Gājējiem un velobraucējiem no punkta A līdz punktam B ir tiesības nokļūt pa taisnāko ceļu.

Ieguvumi visiem

Ja vien autobraucēji ievilktu dziļu elpu un izskaitītu līdz desmit, kopīgos ieguvumus15461862982_3e761c947f_o ieraudzītu arī viņi. Velojoslas ir sākums drošākai satiksmei visiem satiksmes dalībniekiem. Tas ir līdzeklis, lai uz ietvēm droši justos gājēji. Tas ir līdzeklis, lai uz brauktuves droši justos autovadītāji, kurus nepārsteigtu pēkšņi izniris fiksītis vai onkulis, kurš neveikli apbrauc bojātu akas vāku. Tas ir līdzeklis, lai bērni var droši nokļūt skolā, arī ar riteni. Ietve ir riskants, pat bīstams risinājums riteņbraucējiem. Neticiet? Pamēģiniet ar 5 km/h ietriekties gājēja mugurā, kurš bez brīdinājuma strauji maina virzienu. Lauzta gūža garantēta (labi, ne vienmēr). Variet arī pamēģināt mazliet lielākā tempā braukt garām ēkas caurbrauktuvei mirklī, kad no tās izripo sešlitrīgs VW Touareg. Labākajā gadījumā būsiet ar seju uz motora pārsega, sliktākajā – uz ielas braucamās daļas.

16309716262_af0e8a2912_kIr jāuzsver vēl citi bezgala daudzie ieguvumi, kurus nes līdzi attīstīta riteņbraukšanas kultūra. Samazinās automašīnu radītie trokšņi, putekļu mākoņi un izplūdes gāzes. Tas palīdz saglabāt tīru vidi, kurā gājējiem uzturēties ir patīkamāk. Labāki apstākļi ir arī ielu kafejnīcām un to apmeklētājiem. Ēku īpašnieki beidzot var krāsot no putekļiem nogurušās māju fasādes, bet velobraucēji samazināt personīgos tēriņus. Vietā ir atgādināt arī par veselības ieguvumiem. Valsts mazāk tērē sirds un asinsvadu slimību ārstēšanai un ietaupīto naudu var novirzīt ierēdņu prēmēšanai. Beigu beigās cilvēkiem ir tvirtākas figūras un vairāk laimes hormonu. Valstī, kur katram ceturtajam bērnam ir liekais svars, tā ir teicama perspektīva.

Rīgai ir potenciāls kļūt par pilsētu ar augsti attīstītu velokultūru. Tas nenozīmē, ka visiem ir jākļūst par velobraucējiem. Taču tas nozīmē, ka visi var kļūt par velobraucēju draugiem. Jaunās velojoslas nav pasaules ideālākais projekts, bet ir solis pareizajā virzienā, sen gaidīts un nepieciešams. Tāpēc ikvienam atsevišķi un visiem kopā ir jālūdz pašvaldībai izpildīt sen doto solījumu – izveidot visaptverošu veloceļu tīklu, drošu un ērtu. Tas mainīs gan pilsētu, gan mūs pašus, uz labu.

8 comments

    • rieksts says:

      Paldies par viedokli, jāpiekrīt, ka sabalansējot visu lietotāju intereses , velo var būt pilnvērtīga satiksmes daļa un daudzi sāk apjaust velo priekšrocības , protams tam arī trūkumi, bet reizi pa reizei braukt ar riteni ir forši.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *